Povinné předškolní vzdělávání se vztahuje na děti, které dosáhnou do 31. 8. daného školního roku šesti let věku, ale také na děti s odkladem povinné školní docházky do ZŠ. Nejedná se tedy o povinný rok předškolního vzdělávání, ale o povinné předškolní vzdělávání, které začíná školním rokem, kdy bylo dítěti šest let až do zahájení povinné školní docházky. PV případě odkladu školní docházky se může jednat o dva roky povinného předškolního vzdělávání.

Povinné vzdělávání se týká občanů ČR, občanů EU i jiných cizinců s trvalým pobytem v ČR.

V případě povinného vzdělávání škola nepožaduje doklad o očkování, ale pouze vyjádření pediatra.

Povinné předškolní vzdělávání má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech čtyři souvislé hodiny denně od 8 do 12 hodin. Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech školních prázdnin (jako v ZŠ). Jarní prázdniny se určují stejně jako v ZŠ podle sídla školy v souladu s organizací školního roku.

Ukončení předškolního vzdělávání nelze v případě dítěte, pro které je předškolní vzdělávání povinné.

Školní řád stanoví podmínky pro omlouvání nepřítomnosti dětí ve vzdělávání v posledním ročníku předškolního vzdělávání.